Sistem51 kutu açılışı / Sistem51 unboxing

/, Deneyelim/Sistem51 kutu açılışı / Sistem51 unboxing

Sistem51 kutu açılışı / Sistem51 unboxing

Uzun zamandır Türkiye’ye gelmesini beklediğim Sistem51’e nihayet kavuştum.. 🙂

Swatch saatlere olan ilgimi herkes bilir. İlk Swatch’um olan ZEBAH (YGS9000XG) tamiri mümkün olmayan bir şekilde bozulunca Irony ailesinden Autoquartz ailesine geçiş yaptım. Halen severek kullandığım LIPSTICK (STK403) modelini nasıl edindiğim konusu başka bir yazıya artık.. 🙂

Autoquartz saatler; salınımlı ağırlık tarafından üretilen kinetik enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek için küçük bir elektrik devresi ve kuvars osilatör kullanıp bunu bir kapasitörde saklarlar. Ama benim istediğim tamamen mekanik olan bir saate sahip olmaktı. Tam da Automatic serisinden bir saat edineyim bari diye bilgi toplarken, Sistem51 ile karşılaştım.

Swatch henüz yeni yeni Sistem51 hakkında bilgi vermişti ve ne zaman satışa geçileceğini bir türlü açıklamadılar. Sonrasında sadece İsviçre üzerinden satışa çıkarılan bu saati edinebilmek için uzun mail ve telefon trafiğine başvurmak zorunda kaldık. Önce Mayıs ayında gelecek derken saatin Türkiye’ye gelmesi Temmuz sonunu buldu. Ve ben de sizler için bu yazıyı yazmaktayım..

Sistem51 adında da içerdiği gibi 51 adet mekanik parçadan oluşuyor. Normalde diğer Automatic saatlerde bu sayı 100-600 arasında değişebiliyor. Bu yüzden saat tasarımında bir devrim olarak nitelendiriliyor ve kadran üzerine Kopernik’in Dünya yerine Güneş’in merkezde bulunduğu Güneş merkezli evren modelini işleyip tasarımlarını taçlandırıyorlar. Bir saat için 17 adet patent bekleniliyor olması bence bunun en büyük göstergesi.

Tasarım gerçekten göz alıcı. Kullanılan silikon malzeme gayet kaliteli. Benim gibi büyük kadran sevmeyenler için bile büyüklüğü hiç rahatsız etmiyor.

Hareket etmediği takdirde 90 saate kadar enerjisini koruyabildiği söyleniyor. Zaten rotorun küçücük bir hareketinizle nasıl kinetik enerjiyi dönüştürdüğünü gördüğünüzde hayran kalacaksınız.

Bana göre tek eksiği çok çok karanlık bir ortam olmadıkça kadran üzerindeki parlama efektlerini göremiyor olmanız. Sinema karanlığında fosforlarını ancak seçebiliyorsunuz..

Bu arada saat camında niçin hala Gorilla Glass gibi bir yapıya geçilmediğini anlayamıyorum, yani camını çizmemek için saatinizi kollamanız gerekiyor.

Umarım bu yazı sizlere faydalı olur. Görüşmek dileğiyle.. 🙂

By | 2017-02-07T22:11:29+00:00 Ağustos 3rd, 2014|Blog, Deneyelim|0 Comments

About the Author:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: